Брой 8 на в-к "Тишина" от 29 април 2013 г.
В РАЗГАРА СИ Е ОТЧЕТНАТА КАМПАНИЯ
НА ОРГАНИЗАЦИИТЕ В СИСТЕМАТА НА СГБ
СИЛНИ СМЕ И ДНЕС!
В тези дни цялото наше общество на глухите дава гласност на своите проблеми, но отчита и своите постижения. Постижения, сътворени в трудното време, в което живеем днес.!
И нека сме горди. Въпреки всичко, ние успяваме!
Младежката организация в София - с нови лидери
Във все още топлият късен следобед на 12 април младите членове на МОСГБ внесоха в залата на съюза ентусиазъм и добро настроение. За тях събранието за годишен отчет на свършеното от младежкото ръководство е добър повод да се видят отново и да сверят плановете си за следващата година.
Бъдещето на МОСГБ в следващите две години е в ръцете на това ново поколение млади и ентусиазирани хора, чиито постижения нашият вестник тепърва ще отразява. Желаем им успех и сполука!
Ползотворна дейност през изминалия отчетен период
Годишното отчетно събрание на районната организация в Дупница се състоя на 20 април т.г. До уречения час, в който то трябваше да започне, почти всички пълномощници бяха дошли и се поздравяваха едни други с прегръдки и топли думи. Събранието бе открито от председателя на районната организация г-н Петър Тричков, който приветства всички с „Добре дошли!”. Той покани дошлите като гости г-н Митко Попов, заместник председател на Контролната ревизионна комисия на СГБ, както и г-н Пламен Кръстев, управител на „Тих труд” ЕООД в Дупница, да заповядат в деловия президиум и предложи за водещ на събранието г-жа Петра Ганчева, член на районния съвет на РО, а за протоколчик – г-жа Мария Стоицева, организационен секретар на ТО в Кюстендил.
Годишно отчетно събрание на ТО Смолян
На 28.03.2013 г. в залата на Планетариума се проведе годишното отчетно събрание на ТО на глухите в гр.Смолян. От ранни зори членовете и гостите от отдалечените места, квартали, махали, малките градчета и града заприиждаха като за празник. С ръкуване и прегръдка бяха посрещнати от домакините и се настаниха в уютно подредената и затоплена зала.
Събранието беше открито от г-жа Юлия Милева – орг. секретар. Гости и активни участници в събранието бяха г-н Красимир Альов - председател на районната организация на глухите в Пловдив и г-жа Спаска Джангозова - координатор на РО, която превеждаше с жестомимика. и с това допринесе за по-доброто протичане на събранието.
Присъстваха и представители от областната и общинската администрация на Смолян: г-жа Любка Бадева, гл. експерт в дирекция „Общинска дейност и заетост”, г-жа Таня Чаушева, началник на отдел „Пенсионно осигуряване”, г-жа Софка Инджова и г-жа Светла Асенова от дирекция „Социално подпомагане” и отдел „Хора с увреждания”, колеги от Националната асоциация на сляпо-глухите в България и журналисти.
ИНВЕСТИРАМЕ В НАШЕТО БЪДЕЩЕ
По Оперативната програма „Развитие на човешките ресурси”, в раздела „Съпричастност”, съфинансирaн от Европейския социален фонд на Европейския съюз, през този месец
СТАРТИРАХА ТРИ ПРОЕКТА
ЗА ХОРА С УВРЕЖДАНИЯ
Първият е на
СЪЮЗА НА ГЛУХИТЕ В БЪЛГАРИЯ
СГБ спечели участието си в проект за изграждане на два центъра в страната за подкрепа и предоставяне на най-съвременни възможности на хората с увреден слух за активно участие в обществения живот.
Проектът е на сума 179 837, 36 лева и ще бъде реализиран за 18 месеца.
Официалното представяне на проекта ще се състои на 29 април т.г. в сградата на СГБ.
Предвижда се да бъдат създадени ДВА РЕПУБЛИКАНСКИ ЦЕНТЪРА за хора с увреден слух, които ще съществуват в рамките на организацията, като нейна обособена част. Единият ще бъде изграден В СОФИЯ, а другият - В ПЛОВДИВ.
ОЧАКВАНИЯТ ЕФЕКТ за потребителите на услуги в центровете за подкрепа на потребителите с уреден слух ще се изразяват в:
Предоставяне на професионални услуги от експерт за пазара на труда, психолог, IT специалист и жестомимичен преводач
Създаване на възможности за участие на хората с увреден слух за популяризиране на проблемите им и търсене на възможности за реализация.
Повишаване на възможностите на нечуващите хора за самостоятелно справяне с всекидневните ситуации.
Изграждане на чувство за значимост и себеуважение.
Получаване на подкрепа за активно социално включване.
АГЕНЦИЯТА ЗА ХОРАТА С УВРЕЖДАНИЯ
обяви своя проект за „Създаване на единна система за управление на цялостния процес за реализация на държавната политика за работа с хората с увреждания в България”.
Проектът ще се изпълнява в продължение на 28 месеца.
Стойността на проекта е 1 859 999,59 лева.
ЦЕЛТА е да бъде създадена единна, централизирана национална база от данни за социалния и икономическия статус на хората с увреждания и за институциите, заети с обслужването им. Ще бъде разработена и внедрена информационна система за обслужване на базата данни, както и за мониторинг, оценка, изпълнение и контрол на държавната политика за работа с хората с увреждания.
На представянето на проекта присъстваха: г-жа Иванка Шалапатова, зам.министър на социалната политика, г-н Бисер Петков, председател на Националния осигурителен институт, г-жа Марияна Кърковска, ръководител на Агенцията по заетостта, г-жа Стойнева, зам.министър в МТСП, отговаряща за изпълнението на Оперативната програма „Развитие на човешките ресурси”.
Специални средства ще бъдат отделни за обучението и осигуряването на кадри от национално представените организации на хората с увреждания за реализирането на проекта.
Тестването на информационното обслужване на програмата ще завърши до края на този месец.
След осъществяването на всички цели на проекта, близо 800 хиляди души с увредено здраве ще могат да разчитат на най-добрата информация за своя статус и за своите семейства.
СЪЮЗЪТ НА СЛЕПИТЕ В БЪЛГАРИЯ
обяви спечелен проект за „Създаване на Център за подкрепа и целева ориентация на хора със зрителни увреждания с изнесени офиси”.
Изпълнение на дейността по проекта ще се осъществява в София и в още 15 града от цялата страна, в които ще се разположат изнесените офиси на Центъра.
Продължителността на проекта е 20 месеца, а стойността му е 275 163.57 лв.
Според ЦЕЛИТЕ на проекта, изнесените центрове за подкрепа и целева ориентация на хората със зрителни увреждания ще дават най-добри възможности на невиждащите хора да бъдат най-пълноценно информирани и ориентирани за възможностите, които им се предоставят в съответните региони. По този начин социалното включване на хората със зрителни увреждания ще става по-лесно, по-интелигентно и по-достойно.
ОТ СВЕТА
КОНТАКТИ? О, ДА! ВСИЧКО МОЖЕ В ИНТЕРНЕТ
МРЕЖАТА „В КОНТАКТ”
За връзките между глухите хора в Русия, за срещите им - /онлайн и офлайн/ по проблемите на жестовия език, разказва АНАСТАСИЯ ЖУРАВЛЕВА, ръководител на интернет съобществото „Център за образование на глухите и жестовия език” в Москва.
Уважаеми читатели,
Предлагаме ви днес един изключително интересен материал, публикуван неотдавна в списание „ВЕС”- месечното издание на Всерусийското общество на глухите. Защо е толкова интересен ли? Ще прочете.
Не случайно обаче, а пък и съвсем нарочно, свързваме тази публикация с една наша болка. Знаете, че интернет-пространството може да се използва всякак – както за добро, така и за друго. За съжаление, дори и в този момент някои хора у нас имат лоши помисли, когато включват своя компютър – в някакви страници, с някакви думички…
Но нека прочетат всички сега – какво правят хората по света.
Как за добро хиляди души могат да организират енергията си, как искат и се стремят да си помагат, да използват ума си и възможностите, за да се чувстват щастливи.
В този момент участниците в социалната група на глухите в Центъра наброяват 16 хиляди и 500 души, като техният брой всекидневно се увеличава.
Що за общество е това? Какви хора участват в него? И какъв живот живеят?
КОИ СА ХОРАТА В НАШИЯ ЦЕНТЪР
Оказа се, че около една трета от социалната ни група в мрежата са чуващи хора. Порой от въпроси предизвикваха недоумение в тази връзка – „Защо чуващите се интересуват толкова много от нашия жестов език”? Проблемът може би е в манталитета ни, защото и самите глухи не винаги си дават сметка, че жестовият език е наистина пълноценен език, който е в основата на уникална култура. За съжаление и досега жестовият език остава непопулярен. Защото и самите глухи се отнасят към него без необходимото уважение. Популяризирането и формирането на правилно отношение към езика на жестовете – това са нашите глобални цели!
ЕЗИКЪТ И КУЛТУРАТА СА НЕРАЗДЕЛНИ
Жестовият език се явява основа за културата на глухите. И това е действително самобитна култура.
ПОРТРЕТ
ТРЕТА САМОСТОЯТЕЛНА ИЗЛОЖБА НА ХУДОЖНИКА
С УВРЕДЕН СЛУХ РАДОСЛАВ ГЕНЕВ
На 13 март т. г. , в 19 ч. в столичната галерия „Финес” на ул. „Христо Белчев”, № 17, бе официалното откриване на ТРЕТАТА САМОСТОЯТЕЛНА ИЗЛОЖБА НА МЛАДИЯ ХУДОЖНИК С УВРЕДЕН СЛУХ РАДОСЛАВ ГЕНЕВ
ПЪТУВАНЕ ВЪВ ВРЕМЕТО СРЕД БАГРИ И ФОРМИ
Сега за Радослав Генев – младият художник с увреден слух, се открива нов път за изява на творческите му възможности. Избран е сред многото млади хора – магистри на Националната художествена академия, за участие в един прекрасен европейски културен проект.
Резидентската програма, която включва творческа специализация в „Сите ентернасионал дез‘ар”, Париж, е сред най-престижните проекти на НХА, подкрепени от Societe Generale Експресбанк.
Ежегодната програма осигурява двумесечен престой на дипломирани магистри и преподаватели от учебната институция в популярния културен център на френската столица. Целта на програмата „Сите дез’ар” е участниците да почерпят вдъхновение и опит за развитие на своите умения и създаване на нови творби, инспирирани от престоя им в една от световните столици на изкуството.
Тишина®