Брой 4 на в-к "Тишина" от 28 февруари 2011 г.
 

    УСПЕХ                                                                                                                             

ВЕЧЕ ИМА ПРОМЯНА В РАЗБИРАНЕТО

ЗА ПОЛЗАТА ОТ ЖЕСТОВИЯ ЕЗИК

 

* Да, да има промяна!

* Десетилетните усилия на Съюза на глухите в България се увенчаха с успех!

Уважаеми читатели,

  Днес във вестник „Тишина” ще прочетете едно дълго очаквано писмо, изпратено от г-н Сергей Игнатов, министър на образованието, младежта и науката до председателя на Съюза на глухите в България г-н Васил Панев. Многогодишните усилия на СГБ за прилагането на българския литературен език на жестовете при обучението на децата ни в специализираните училища намериха своето признание.


    ОБРАЗОВАНИЕТО - НАШАТА ПЪРВОСТЕПЕННА ГРИЖА                                      

ЗАКОННАТА ЛИЦЕНЗИЯ НА СГБ ЗА ЦЕНТЪР

ЗА ПРОФЕСИОНАЛНО ОБУЧЕНИЕ Е В ДНЕВНИЯ НИ РЕД

* Какви са предимствата и възможностите за хората с увреден слух да ползват лицензията

* Кои са европейските програми, които ще ни осигурят безплатно обучение в курсовете

* Ваучерите – да, или не за нас, глухите

* След безплатното обучение по европейските програми – накъде?

Пример

  На 16 февруари т.г. в Съюза на глухите в България се състоя среща с представители на Агенцията по заетостта. На пръв поглед само информативна. Но всъщност изключително важна – както за нашата информираност, така и за нашите бъдещи възможни решения, свързани с работата на вече признатия и утвърден с лицензия Център за професионално обучение към СГБ.
Тук, за да отговарят на нашите въпроси, бяха дошли Марияна Мърмърова, главен експерт в сектор „Програми за обучение и заетост” в Агенцията по заетостта и Елена Чичева, главен експерт в сектор „Програми и организиране на професионалното обучение в Агенцията по заетостта”.


    ПРОЕКТ "ПОСРЕДНИЧЕСТВО И ЕЛЕКТРОННИ УСЛУГИ "                                  

 

НОВА ФОРМА ЗА ДОСТОЕН ЖИВОТ И


ПРЕОДОЛЯВАНЕ НА СОЦИАЛНОТО ИЗКЛЮЧВАНЕ

Пример

   На 27, 28 и 29 януари 2011 г. в гр.София се проведе специализиран обучителен семинар, организиран от Националната федерация на работодателите на инвалиди на тема „Посредничество и асистиране. Електронно базирано посредничество”. Обучението е част от проекта „Посредничество и електронни услуги – нова форма за достоен живот и преодоляване на социалното изключване” на ОП „Развитие на човешките ресурси” – „Инвестиране във вашето бъдеще”.
Участници в семинара бяха неправителствени организации за хора с увреждания от страната - Съюзът на глухите в България, Съюзът на военноинвалидите, Съюзът на слепите в България, Съюзът на диабетноболните, представители на месни организации на Съюза на инвалидите в България, Асоциацията на ревматично болните и др. Гости бяха г-жа Лилия Торноьова, зам.-кмет на район „Люлин” и г-жа Жасмина Петкова – експерт в Агенцията за хората с увреждания.


    ОТЧЕТНАТА КАМПАНИЯ В СЪЮЗНАТА СИСТЕМА ЗАПОЧНА                            

 

ТЕРИТОРИАЛНИТЕ ОРГАНИЗАЦИИ

 

ПЪРВИ ПОСТАВЯТ НОВИТЕ ЗАДАЧИ

Пример

   Така е било и така ще бъде. Всяка година ние отчитаме извършеното.Честно и почтено си казваме успехите и пропуските. Искрено поставяме своите изисквания. Казваме проблемите, които са ни пречили за осъществяването на най-добрите ни цели – та нали само така ще можем да ги преодоляваме и да вървим напред!
Отчетната кампания сега започва. Ще приключи месеци по-късно. Но в тези месеци ще бъде важно мнението на всеки един от нас. Ще бъде важно и най- съкровеното лично предложение – иначе как да бъдем единни?


ЗАПОЧВАТ РАЗГОВОРИТЕ И ОБСЪЖДАНИЯТА ПО УТВЪРЖДАВАНЕТО НА ДЪРЖАВНАТА СТРАТЕГИЯ ЗА ХОРАТА С УВРЕЖДАНИЯ

*Съюзът на глухите в България изпрати до Агенцията за хората с увреждания и до министъра на труда и социалната политика

НАШИТЕ ИЗИСКВАНИЯ И ПРЕДЛОЖЕНИЯ, КОИТО ДА БЪДАТ ВКЛЮЧЕНИ В СТРАТЕГИЯТА ЗА ХОРАТА С УВРЕЖДАНИЯ
 
1. Да бъде изготвен Закон, който да признае официално съществуването на жестомимичен език, който се ползва от общността на нечуващите хора в България, съгласно препоръката на ЕК към правителствата на страните-членки, и в съответствие с чл. 30, ал.4 от Конвенцията за правата на хората с увреждания.
2. В специалните и общообразователните училища, където се обучават деца с проблеми на слуха, освен работата върху говорното развитие да се използва като помощно средство и утвърденият български жестомимичен език, който подпомага по-ефективното усвояване на учебния материал. За тази цел всички педагогически кадри, които работят и ще работят с такива деца, трябва да владеят пълноценно българския жестомимичен език. При обучението във ВУЗ на нечуващи студенти да се осигуряват платени жестомимични преводачи. Това ще съответства на чл. 24, ал.4 от Конвенцията.
3. Да се задължи СЕМ да изисква от всички телевизионни оператори и разпространители всекидневно осигуряване на жестомимичен превод и субтитри за една от сутрешните и за една от вечерните новинарски емисии, което ще съответства на чл.21 /а/ от Конвенцията.
4. На основание чл. 30 /б/ от Конвенцията, излъчваните документални, образователни и игрални филми, дори и когато те са дублирани на български език, да имат субтитри, като основната цел е хората с проблеми на слуха да могат да получават пълноценна информация за заобикалящия ги свят и да обогатяват своята култура.
5. На всички обществени места – учреждения, гари, летища и др. да има светещи и движещи се надписи с информация за упътване на хората с проблеми на слуха, които да дублират звуковите обяви с текстови съобщения. Да бъде осигурен и безплатен видеотелефон. В транспортните средства да има визуална аварийна система за оповестяване в случай на извънредни произшествия.
6. Да се въведе специална безплатна услуга за хората с увреден слух за ползване на асистенти-преводачи от и на жестов език в здравните, съдебните и в другите служби и институции.
7. Да се осигури специална SMS връзка за глухи хора с тел. 112. Те иначе не могат да обяснят на оператора къде са и какво се случва с тях – защото не чуват въпросите му. Писменото съобщение към оператора, получено чрез специален код за глухи към тел.112 /който и без това е безплатен/ би улеснило и държавните служби – „Бърза помощ”, полиция, пожарна, пътна помощ – за адекватни и бързи действия.

Очакваме мненията Ви, които ще са подкрепа на съзнателната грижа на Съюза на глухите в България за добруването на нечуващите хора.


Какво трябва да знаем за данъци и декларации

  Тази година срокът за подаване на данъчни декларации за облагане на доходите на физическите лица е до 2 май. До същата дата трябва да се плати и данъкът, който е деклариран за довнасяне.
  Заплащането на данъците и осигурителните вноски става само по банков път, с пощенски запис за плащане към бюджета или по интернет. Заплащането на данък върху доходите от физическо лице на банково гише в офис на НАП е безплатно.
НАП напомня клиентите й да не изчакват крайния срок, както и да използват алтернативните начини за подаване на декларации - чрез пощата с обратна разписка, на място срещу входящ номер в над 400 станции на „Български пощи” в цялата страна, както и чрез интернет, подписани с електронен подпис.

Тишина®


 

   

В момента има 23  гости и няма потребители и в сайта

© ВСИЧКИ ПРАВА ЗАПАЗЕНИ