Брой 1 -2 на в-к "Тишина" от 25 януари 2011 г.
 
 
   СЪВЕЩАНИЕ                                                                                                                

 

Съвещание с управителите на

стопанските дружества в системата на СГБ

С НОВИТЕ ИДЕИ ЗА ПРЕОДОЛЯВАНЕ НА КРИЗАТА

 

Пример Пример

   На 11 януари т.г. в сградата на Съюза на глухите в България в столицата се състоя съвещание на икономическия и производствен екип на съюза. Присъстваха управителите на предприятията „Тих труд” от цялата страна, както и главният счетоводител на СГБ Мая Георгиева и експертът в Дирекция „Стопански въпроси” Георги Саздов.
Председателят на СГБ Васил Панев напомни, че тази важна среща следва решението на УС на СГБ от 26 ноември м.г. за предприемане на мерки за оздравяване на нашите предприятия. Такива мерки трябва да бъдат утвърдени и дори в някаква степен реализирани до месец май тази година.


  СЕМИНАР НА ТЕМА                                                                                                   

РАЗРАБОТВАНЕ И УПРАВЛЕНИЕ НА УСПЕШЕН ПРОЕКТ


ПО ПРОЦЕДУРАТА „ПОДКРЕПА ЗА ПРЕДПРИЯТИЯ


И КООПЕРАЦИИ НА ХОРА С УВРЕЖДАНИЯ”

Пример Пример

  бе проведен за представители на Съюза на глухите в България, организиран от консултантска фирма „ФИНСИС”. Лектор бе д-р Никола Христович, управител на фирмата и председател на Съюза на инвеститорите.
В своята лекция той подчерта, че „днес в тези предприятия могат да се създадат условия за успешен бизнес чрез професионални съвети, пряко свързани с въвеждането на новите технологии, продукти и услуги. Тези предприятия могат да станат и генератор на нови работни места.”


ЕВРОПА ЩЕ ГОВОРИ И С ЖЕСТОВ ЕЗИК

Пример

Пример

  В края на ноември м. г. Европейският парламент организира в Брюксел Първата европейска конференция за легализирането и законовото уреждане на жестовия език.
 Конференцията под надслов „Приложение на законодателството за жестомимичните езици” премина под патронажа на проф. Йежи Бузек, президент на Европейския парламент.
Участваха ръководителите на всички организации и съюзи на хора с увреден слух в държавите на Европейския съюз, включително Исландия, Швейцария и Норвегия. Всички участници в Конференцията единодушно приеха

 
ДЕКЛАРАЦИЯ ОТНОСНО ЖЕСТОМИМИЧНИТЕ ЕЗИЦИ В ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ

  Декларацията бе подписана лично от ръководителите на присъстващите делегации.
  По време на конференцията бе представена и книга-учебник за „Легализацията на жестомимичния език в държавите на Европейския съюз”, която е първата част от мащабното представяне на историята и реалността за признаването на езика на знаците в страните от Европа.
  България бе представена от делегация с ръководител Васил Панев, председател на СГБ и почетен председател на Световната федерация на глухите.
19 ноември 2010 г. сигурно ще остане в историята като „знаков” ден за предстоящото време на промените, когато наследниците ни ще могат пълноправно да общуват в Европа с нашия език на жестовете.
  Защото първата крачка бе направена имено на този ден!
  Сигурно ще минат години. Колко ли още усилия ще са нужни да докажем силата и мощта на нашата жестова култура, на нашата индивидуалност и на невероятното ни желание да бъдем сред най-добрите граждани на този свят!
Началото вече е поставено.


  ОБРАЗОВАНИЕТО НА МЛАДИТЕ                                                                                  

 

ЗА НЕОСПОРИМИ ЗНАНИЯ И


ИНТЕЛИГЕНТНОСТ

Пример

   На 4 януари 2011 година в Министерството на образованието и науката се състоя дългоочаквана среща.
  Директорите на специализираните училища за глухи деца в София, Пловдив и в Търговище седнаха на заседателната маса в министерството заедно с отговорните личности от Съюза на глухите в България и от Министерството на образованието, за да разискват и да решават най-добрите възможности за обучението на глухите деца.


   НАЦИОНАЛЕН ПРОЛЕТЕН БАЛ '2011                                                                         

 

СЪЮЗЪТ НА ГЛУХИТЕ В БЪЛГАРИЯ И

МЛАДЕЖКАТА ОРГАНИЗАЦИЯ ПРИ СГБ

организират

НАЦИОНАЛЕН ПРОЛЕТЕН БАЛ

"ДРЪЗНОВЕНИЕТО НА МЛАДОСТТА '2011"

Балът ще се състои на 12 март 2011 година в град София, в хотел-ресторант „Плиска”.

В рамките на бала ще се проведе и традиционният годишен конкурс за „Мис Тишина”. Ще има томбола и забавни игри.

Цената на куверта за вечерта е 29 лева.

За желаещите да нощуват в хотела цената е 55 лева за стая с две легла.

В срок до 18 февруари всички желаещи трябва да се запишат в съответната районна организация.

Повече информация можете да получите от председателите или координаторите в РО.

Очакваме Ви, за да изживеем заедно една незабравима вечер!


   В ЛЯСКОВЕЦ                                                                                                                 

ОБУЧЕНИЕ ПО СОЦИАЛНО ПРЕДПРИЕМАЧЕСТВО


ЗА ХОРА С УВРЕДЕН СЛУХ

  В края на миналата година 30 представители на хората с увреден слух от районната организация на глухите в гр. Горна Оряховица взеха участие в обучение по социално предприемачество.Обучението бе организирано и проведено по проект „С.И.Л.А. – Социалната Икономика – Лост и Алтернатива” в развитието на община Лясковец.
  Разделени в две групи по 15 души хората с увреден слух имаха възможност да се запознаят със същината на тази все още иновативна за България социална активност – социално предприятие. Обучението беше проведено в комплекс „Лесопарка” край град Лясковец от обучител по финансово и бизнес планиране на социално предприятие.


    ПОЗДРАВ                                                                                                                      

 

„ТИХ ТРУД” В ПЛЕВЕН ИЗПРЕВАРИ КОНКУРЕНТИТЕ

Пример

Пример

  „Тих труд” ЕООД в Плевен спечели първо място в класацията за най-успешен проект, реализиран през 2010 година, по Оперативната програма „Развитие на човешките ресурси” на Министерството на труда и социалната политика.
Класирането бе на национално ниво и в надпреварата участваха всички реализирани в страната проекти.
Управителят на „Тих труд” ЕООД в Плевен Георги Йотов получи грамота за първо място лично от министъра на труда и социалната политика Тотю Младенов.


   65 ГОДИНИ ОРГАНИЗАЦИЯ НА ГЛУХИТЕ В ПЛОВДИВ                                          

РЕАЛИЗИРАНИТЕ МЕЧТИ НА ЧОВЕКОЛЮБИЕТО

  На 27 ноември 1945 г, „шепа” глухи интелигентни и ентусиазирани хора, заедно с няколко учители от УСГ, учредяват организацията на глухите хора в Пловдив. Какъв празник!
  65 години по-късно, пловдивската районна организация на глухите отбеляза това събитие, като организира семинар с ръководствата на териториалните организации.
Семинарът разбира се, бе посветен на днешните проблеми и задачи на организацията. За съжаление сега дните ни не са изпълнени с толкова искрен възрожденски ентусиазъм. Трудностите ни са повече. Но какво пък – и в други години е имало спадове. Но духът ни е бил силен. А чувството ни за съхраняване на постигнатото винаги е било водещо! Затова сме пребъдвали в годините, затова и сега градим новите си дела с чест и достойнство!


   "ПАТИЛАНСКО ЦАРСТВО"                                                                                          

„Патиланско царство”

  Приключи първият етап на проекта – разработване на театрална постановка. С професионалната подкрепа на театрална школа МОНТФИЗ и на художествените ръководители Мила Коларова, режисьор на спектакъла и Божидар Александров-Дарик, асистент-режисьор, участниците в театралните занятия подготвиха спектакъла „Патиланско царство” по книгата на Ран Босилек.

  В навечерието на коледните празници артистите с увреден слух с кохлеарни импланти и слухови апарати, и техните чуващи „колеги” показаха на сцената на Младежкия театър „Николай Бинев” това, което бяха усвоили на репетициите, започнали през есента на 2010 г. На 20 декември, на двете представления – обедно и вечерно, децата на АРДУС заслужено получиха искрените и сърдечните аплодисменти на съучениците си от масовите училища, на приятелите и на близките си и на граждани, присъствали на спектакъла.


2011 г. – година на доброволчеството

„АЗ СЪМ ДОБРОВОЛЕЦ”

  На 8 и 9 януари 2011 г. бе проведен семинар, свързан с част от дейностите по проект „И аз мога”, финансиран от Програма „Младежки дейности” на Национален център за младежки програми и инициативи (НЦЕМПИ).
  Проектът „И аз мога” е насочен към младежи с увреждания. Част от тях са със слухови увреждания, а останалите са чуващи с увреждания по медицински показания. Те са студенти, ученици, визуално изглеждат физически здрави, но наличието на някакви увреждания, например загуба на слух, трансплантация или астма, ги квалифицира, като хора със специални потребности. Тази категоризация често ги поставя в неравностойно положение, спрямо техните връстници.
  П
оради своите увреждания тези младежи са сериозно НЕинформирани и НЕангажирани в нашето гражданско общество. Това е сериозен социален проблем. Като всички свои връстници те имат право на достъп до информация, на предоставяне на възможности за реализация, изразяване на своята гражданска позиция и право на гражданско участие в различни инициативи и дейности, даващи им шанса да бъдат равнопоставени в обществото.


Всяка фирма с квота за инвалиди

  Всички фирми да назначават инвалиди на квотен принцип, обмислят от социалното министерство. В момента места за хора с увреждания са запазени единствено в държавните учреждения. Специална работна група вече обсъжда различни предложения, които ще помогнат на българите с увреждания да започнат работа и да осигурят независимостта си, обясни шефът на Агенцията за хора с увреждания Минчо Коралски.


Тишина®


 

   

В момента има 14  гости и няма потребители и в сайта

© ВСИЧКИ ПРАВА ЗАПАЗЕНИ